spis treści serwisu strona startowa

Ustawienia:

Oglądasz wersję MOBILE (duże litery)

Wybierz wersję desktop (małe litery)


dermatozy.plarchiwumHigiena skóry

myj ręce

Higiena skóry czyli jak dbać o skórę aby obejść się bez lekarza?

natłuszczaj ręce

Radosław Śpiewak

Ulotka informacyjna dla rolników opracowana w 1999 roku na zlecenie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Oryginalna ulotka do pobrania (PDF)


Dlaczego powinniśmy dbać o skórę?

Na pozór mogłoby się wydawać, że skóra to tylko “pokrowiec” na narządy. Nie ma jednak nic bardziej błędnego niż takie wyobrażenie! Skóra jest największym i jednym z najważniejszych narządów organizmu ludzkiego.

Zdrowa skóra to warunek zdrowia całego organizmu!

Czy skóra nie zadba o siebie sama?

Skóra jest żywym organem i posiada zadziwiające zdolności regeneracji. Jednak czasami natężenie i rodzaj czynników uszkadzających przerasta jej możliwości naprawcze.

Rolnik codziennie jest narażony na wiele substancji o działaniu uszkadzającym skórę!

Jak zapobiec uszkodzeniu skóry?

Ochrona skóry jest możliwa, wymaga jednak wypracowania właściwych nawyków. Bardzo ważne jest stosowanie oddzielnej odzieży roboczej, odpowiednich do czynności rękawic ochronnych (rękawice gumowe do substancji płynnych oraz żrących, rękawice drelichowe do prac przy zwierzętach oraz materiałach sypkich). Odzież robocza powinna być regularnie prana. Pod żadnym pozorem nie należy odpoczywać, wychodzić na zakupy itd. w tym samym ubraniu, w którym wykonuje się prace w gospodarstwie.

Odzież roboczą należy regularnie prać.

Brudna odzież jest jak okład z substancji chorobotwórczych!

Jak chronić swoją skórę?

Prace polowe w lecie

Do prac polowych w okresie letnim zakładaj ubrania z długimi rękawami i nogawkami, głowę chroń kapeluszem lub kaszkietem.

Na odsłonięte części ciała każdorazowo nakładaj krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym (wskaźnik ochrony skóry, czyli “faktor” podawany na opakowaniu kremu, powinien wynosić 20 lub więcej).

Prace polowe w okresach chłodnych

W okresach wietrznych, chłodnych i wilgotnych, przed pracą należy natłuścić skórę odsłoniętych części ciała, np. maścią witaminową.

Opryski

Podczas oprysków zawsze stosuj ochronną odzież roboczą. Nie zapominaj o rękawicach i masce! Po zakończeniu oprysków należy natychmiast spłukać ciało bieżącą wodą z niewielką ilością mydła (woda nie powinna być zbyt gorąca) i zmienić ubranie.

Po opryskach odzież roboczą należy wyprać, ponieważ zawsze zostają na niej resztki środków chemicznych. Im dłużej skóra jest narażona na kontakt z daną substancją, tym większe ryzyko uczulenia.

Nawożenie

Podczas rozsiewania nawozów mineralnych obowiązują te same zasady jak przy opryskach.

Kontakt z paliwem

Do nalewania paliwa zawsze zakładaj grube rękawice gumowe. Rękawice tekstylne nie chronią skóry przed ropą – wręcz przeciwnie: po zamoczeniu zmieniają się w drażniący “opatrunek”.

W przypadku zachlapania odzieży paliwem, należy zabrudzoną skórę przemyć wodą z mydłem i zmienić ubranie.

Przed naprawą maszyn skórę rąk należy posmarować tłustą maścią lub kremem (np. maść ochronna, maść silikonowa itd.). Tam, gdzie to możliwe należy zawsze używać rękawic!

Praca w środowisku zapylonym

Do prac, podczas których wyzwalają się duże ilości pyłu należy stosować ubrania robocze z materiałów nieprzepuszczających dla pyłu, ale jednocześnie umożliwiających oddychanie skóry Bezpośrednio po pracy całe ciało należy spłukać bieżącą wodą (najlepiej pod prysznicem).

Detergenty i środki odkażające

Podczas stosowania detergentów i środków odkażających zawsze używaj rękawic! W przypadku zachlapania, zamoczone ubranie należy zmienić a skórę obficie spłukać wodą i posmarować maścią witaminową.

Praca ze zwierzętami

Podczas obrządku zwierząt stosuj tekstylne rękawice ochronne. W przypadku stwierdzenia zmian chorobowych na skórze zwierząt, wezwij weterynarza i do czasu wyleczenia choroby unikaj styczności ze skórą chorego zwierzęcia. Stosuj mydło odkażające do rąk.

Prace w ogrodzie i sadzie

Obrywanie, podwiązywanie i zbieranie warzyw i owoców, przy których zdarzyło Ci się odczuwać podrażnienie skóry wykonuj w rękawicach drelichowych.

Po tym poznasz rolnika, który szanuje swoją skórę:

nosi czyste ubranie robocze

stosuje odpowiednie rękawice i obuwie ochronne

po pracy bierze prysznic i zmienia ubranie

w lecie stosuje krem ochronny z filtrem słonecznym

nie oszczędza na maściach ochronnych

używaj rękawic!

© Radosław Śpiewak. Treść i forma niniejszego opracowania stanowią utwór chroniony prawem autorskim. Autor udziela osobom fizycznym zgody na nieodpłatne wykonanie jednej kopii elektronicznej (plik) lub papierowej (wydruk) niniejszego dzieła i korzystanie z niej wyłącznie w celach osobistych nie noszących znamion działalności komercyjnej (w tym szkoleniowej). Powyższa zgoda udzielona jest wyłącznie pod warunkiem nie wprowadzania jakichkolwiek zmian do utworu (w tym usuwania informacji o autorze oraz prawach autorskich). Kopiowanie i rozpowszechnianie niniejszego utworu w celach komercyjnych (w tym edukacyjnych), a także wykorzystanie przez osoby prawne, firmy i instytucje wymaga pisemnej zgody. Autor dołożył wszelkich starań, aby treść niniejszego utworu była zgodna ze stanem wiedzy obowiązującym w chwili pisania. Jednak codziennie dokonywane są nowe odkrycia naukowe, a regulacje prawne ulegają zmianom. Dlatego autor wyklucza jakąkolwiek odpowiedzialność za szkody bezpośrednio lub pośrednio wynikłe z zastosowania informacji zawartych w niniejszym utworze. Kontakt z autorem

dermatozy.plarchiwumHigiena skóry


Portal Dermatologiczny 'dermatozy.pl' funkcjonuje nieprzerwanie od 2007 roku i jest pierwszym w Polsce serwisem internetowym skierowanym do lekarzy dermatologów oraz przedstawicieli innych zawodów medycznych współpracujących z dermatologami. Nasz zasięg i oglądalność nieustannie rośnie, osiągając w 2019 roku liczbę ponad 150 tysięcy wyświetleń.

Misją portalu jest informowanie i integrowanie środowiska dermatologicznego, zapewnienie bezstronnej platformy do dyskusji merytorycznych, a także udostępnianie rzetelnej i niezależnej informacji naukowej. Misja ta realizowana jest przez udostępnianie materiałów naukowych, w tym aktualnych i historycznych dzieł dermatologicznych, a także streszczeń z konferencji dermatologicznych. Zapraszamy do współpracy w tym zakresie autorów i organizatorów konferencji.


↓ reklama - promocja - polecamy - popieramy - zapraszamy - zachęcamy ↓

promocja

↑ reklama - promocja - polecamy - popieramy - zapraszamy - zachęcamy ↑


Śledź nas na Facebooku:

facebook

Kontakt:

Kontakt

polecamy

Uwaga: Możesz korzystać z tego serwisu jedynie pod warunkiem przyjęcia następujących zasad korzystania: Treści zawarte na tej stronie są skierowane do lekarzy i nie stanowią poradnika dla pacjentów, mogą przedstawiać m.in. poglądy historyczne i niezgodne z aktualnym stanem wiedzy. Autorzy tekstów opublikowanych na tym portalu wykluczają odpowiedzialność za szkody wynikające z ewentualnego zastosowania przedstawionych informacji. Każda informacja medyczna powinna być weryfikowana w innych, aktualnych źródłach fachowych przez lekarza posiadającego wiedzę pozwalającą na ocenę treści fachowych. Ten serwis nie zastępuje porady lekarskiej, jeżeli podejrzewasz u siebie chorobę skóry, zwróć się niezwłocznie do specjalisty dermatologa! Wszelkie prawa zastrzeżone. Właściciel praw autorskich do niniejszego dzieła udziela zgody na nieodpłatne korzystanie z niego wyłącznie w celach niekomercyjnych. Wszelkie inne zastosowania wymagają pisemnej zgody właściciela praw autorskich. Kopiowanie zabronione!
© Radosław Śpiewak All rights reserved. Document created: 23 July 2003, updated: 12 December 2019.