Patogenność grzybów wywołujących zmiany chorobowe na skórze Portal Dermatologiczny 'dermatozy.pl'. Patogenność grzybów wywołujących zmiany chorobowe na skórze Portal Dermatologiczny 'dermatozy.pl'. Patogenność grzybów wywołujących zmiany chorobowe na skórze

(( start

(( kalendarz

(( archiwum

(( świat

(( recenzje

(( varia

(( kontakt

(( indeks

dermatozy.plarchiwumDermatologia Środowiskowa 2007patogenność grzybów

Patogenność grzybów wywołujących zmiany chorobowe na skórze

Anna Barbara Macura

Zakład Mykologii, Katedra Mikrobiologii, Collegium Medicum UJ, Kraków, Polska

→  Sylwetka wykładowcy

Przedstawiono przegląd literatury na temat patogenności grzybów jak również wyniki badań własnych. Czynnikami warunkującymi rozwinięcie się grzybicy na skórze są: stan odporności gospodarza, lokalne warunki środowiskowe we wrotach zakażenia oraz patogenność i liczba wnikających grzybów. Grzyby drożdżopodobne, pleśniowe i dermatofity mające powinowactwo do skóry, paznokci i włosów najczęściej atakują tkanki wcześniej uszkodzone lub w jakiś sposób zmienione sprzyjając rozwinięciu się infekcji grzybiczej. Mogą to być zaburzenia złuszczania, rogowacenia, nadmierna potliwość, skłonność do maceracji, niedobór lub nieprawidłowy skład substancji tłuszczowych i innych związków oraz drobnoustrojów fizjologicznej flory skutecznie chroniących skórę przed skolonizowaniem jej grzybami. W tak zmienionych warunkach miejscowych wystarczy wniknięcie pewnej ilości grzybów o nawet słabych determinantach patogenności, by umożliwiło to rozwiniecie się infekcji grzybiczej.

Analizując patogenność poszczególnych grzybów drożdżopodobnych atakujących skórę zwraca się uwagę na ich zdolność adherencji do komórek gospodarza, możliwość wytwarzania form nitkowatych, produkcję enzymów i toksyn, a także występującej u niektórych gatunków mimikry molekularnej. Bardzo ważną rolę w tym procesie odgrywa budowa ściany komórkowej grzyba. Dla dermatofitów kluczową rolę odgrywa aktywność enzymów keratynolitycznych i innych, szybkość wzrostu oraz patomechanizm wnikania do tkanek. Grzyby pleśniowe charakteryzują się najsłabszą patogennością atakując skórę i paznokcie, szczególnie gdy dochodzi do nagromadzenia tych czynników predysponujących oraz gdy liczba wnikających grzybów jest znacząca. Zwraca uwagą różnica w patogenności poszczególnych gatunków grzybów z rodzaju Aspergillus i Scopulariopsis. Mechanizm doprowadzający do rozwoju grzybicy powierzchniowej jest złożony i kompleksowy w którym znaczącą rolę odgrywa patogennosć wnikającego szczepu.

Jak cytować ten artykuł: A. B. Macura. Patogenność grzybów wywołujących zmiany chorobowe na skórze. Streszczenia z Międzynarodowego Sympozjum 'Dermatologia Środowiskowa', Kraków, 20 października 2007. URL: http://www.dermatozy.pl/archiwum/2007derm/wp07.html (dokument elektroniczny).

→  zobacz wszystkie wykłady plenarne na Sympozjum "Dermatologia Środowiskowa"

dermatozy.plarchiwumDermatologia Środowiskowa 2007patogenność grzybów

Anna Barbara Macura Anna Barbara Macura

Kraków ozdabia Portal Dermatologiczny 'dermatozy.pl' Kraków

Polecamy:

medukacja: medyczna edukacja

celimun

ELISPOT: szkolenia, wdrożenia i outsourcing

dermatoses.eu

Celimun - badania naukowe na zlecenie   medukacja.biz: medyczna edukacja   ELISpot - szkolenia, wdrożenia, outsourcing

Copyright © Autorzy (tekst) i Anna Barbara Macura (kod źródłowy)
Ta strona jest częścią Portalu Dermatologicznego dermatozy.pl (kontakt).
Dokument utworzony 14 kwietnia 2007, ostatnia aktualizacja 30 sierpnia 2007.